Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir?

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir? yazımız Google adwords yeni adıyla Google Ads’te reklam vermek ve müşterilerinize ulaşmak isteyen okuyucularımız için. Google reklamları ile ön plana çıkmak isteyen veya bu konuda danışmanlık almak isteyenler için en önemli parametrelerden biri de teklif stratejileridir. Bu stratejilerle Google müşterilerine optimum bir reklam hizmeti sağlayabilmeyi amaçlar.

Edinme başına maliyet dönüşüm sağlayan bir müşterinin toplam maliyetini ölçen bir dijital pazarlama metriğidir.

EBM= Bir kampanyanın toplam maliyeti / dönüşüm sayısı

EBM’yi daha kolay anlamanız için bir örnek ile açıklayalım. Kadın ayakkabıları satan bir butik olduğunuzu düşünün. Düşününki bir reklam kampanyası düzenliyorsunuz ve bu kampanyaya 1000 TL harcıyorsunuz. Kampanya sonucunda ise 10 ayakkabı satıyorsunuz. Bu durumda EBM’niz 100 TL oluyor!

Google adwords EBM stratejisi için bazı parametreler kullanıyor. Geçmiş performansınızı gözlemliyor, gelişmiş makine öğreniminizi ve otomatik teklif verme stratejinizi de göz önünde bulundurarak dönüşüm bazlı bir reklam sağlıyor.

Hedef EBM teklif stratejisini kullanabilmek için en az 30 günlük dönüşüm verisi olmalı.

Hedef EBM Belirleme Adımları

Edinme Başına Maliyet (EBM) - Hedef EBM

Hedef EBM belirlerken en önemli adım sattığınız ürün veya hizmetin size olan maliyetini, satış fiyatını belirleyip karınızı bulmaktır. Daha sonrasında ürün veya hizmet için sunduğunuz reklamlarda dönüşüm başına ne kadar maliyet ayırabileceğinizi düşünmelisiniz. Tıklanma hedefli stratejilere göre daha dönüşüm hedefi odaklı çalışan hedef EBM dönüşümlerde de artış sağlamaktadır.

Hedef EBM Kaç Olmalı?

Hedef EBM edinme başına maliyet stratejisi maksimum dönüşüm odaklı otomatik bir reklam türüdür. Geçmişteki verilerinize dayanarak, bunları açık arttırma yaklaşımı ile sıralar. Optimum reklam çıkmanıza olanak tanır.

Örneğin siz bir kampanyanız için form veya her hangi bir dönüşüm için bir dönüşüm başı maliyet hesaplayabilir ve bu miktar ile reklam hazırlayabilirsiniz. Kısacası hedef EBM bir dönüşüm için harcamak istediğiniz tutardır.
Yine de en uygun kampanya stratejisini bulabilmek için stratejiler denenmeleri performansları ölçülüp, gözlemlenmelidir.

Dijital Pazarlama, Google Reklamları ile İlgili Profesyonel Danışmanlık Almak İçin İletişime Geçiniz!

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Taleplerinizi bize gönderin en kısa zamanda satış ekibimiz sizinle iletişime geçsin.