E-mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

E-mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır? işte detaylı bir mail pazarlama rehberi sizlerle!

E-Mail Marketing Nedir?

E-mail marketing nedir cevabının en basit hali, günümüzde adını sıkça duyduğumuz bir dijital pazarlama tekniğidir. E-posta pazarlaması bir grup müşteri listesine yada potansiyel müşteri listesine ticari ürün yada hizmet gönderilmesidir.

Buradaki amaç çokça değişebildiği gibi en genel anlamında portföy kişilerine ulaşarak onlara ürün veya hizmetinizi mail yoluyla sunmak, bilgilendirmek ve harekete geçmelerini sağlamaktır.

Çevrimiçi olan herkesin bir e-mail adresi vardır. Bunun farkında olan özellikle e-ticaret firmaları, e-mail marketing sistemini fazlaca kullanırlar. Bulunduğunuz sektör her ne ise, e-posta pazarlama az maliyetli harika bir pazarlama yöntemidir. Gelelim e-mail marketing hedefleri neler olabilir?

e-mail marketing nedir - e-posta pazarlama

E-Mail Marketing 7 Adımda Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle Hedeflerinizi Belirleyin

 • Eğer blog gibi bir websiteniz var ise ve buradan reklam gelirlerinden para kazanıyorsanız yeni içeriklerden okuyucularınızı haberdar etmek isteyebilirsiniz.
 • E-ticaret siteniz var ise ve ürünlerinizin tanıtımını yapmak istiyorsanız e-mail marketing bunun için çok ideal olacaktır. Satışları bu şekilde arttırabilirsiniz. İndirim haberleri verebilirsiniz, yeni ürünleri bildirebilirsiniz.
 • Dikkat çekmek isteyen bir bülten, özel gün kutlamaları, etkinlik ve faaliyetleri de belirtebilirsiniz.

2. E-mail Marketing Programı Seçmek

Hedefi belirlediniz ama hangi e-posta pazarlama programı veya aracıyla yapacağınızı bilmiyorsanız birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

 • Mailchimp: MailChimp, otomatik ve hedeflenmiş e-postalar göndermenize, performans metriklerini izlemenize, sürükleyip bırakma arayüzlü şablonlar tasarlamanıza ve sosyal medya reklam kampanyalarını dahil etmenize olanak tanır. Belirli mail sayısına kadar da ücretsiz imkan sunmaktadır. Daha sonra ise ücretli olmaktadır.
 • Mailify: Mailify, e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyon platformunun en yeni sürümüdür. Bu sürüm, kişi listelerinize bağlı çevrimiçi formlar oluşturma veya kolayca SMS pazarlama oluşturma ve gönderme olanağı gibi yeni özellikler getiriyor.
 • ActiveChampaign: ActiveCampaign, sürükle ve bırak kampanya oluşturucu ile e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyonu sunar. Entegre üçüncü taraf uygulamalarınızdaki verileri birleştirerek yüksek düzeyde spesifik segmentasyon stratejileri sağlar. Aynı zamanda e-ticaret entegrasyonu ile de dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda önerilerimiz arasında olmayan ve yeni çıkan birçok e-mail marketing pazarlama araç ve programları bulunmaktadır. Aynı zamanda entegre bir CRM programı kullanıyorsanız, buradan da mail marketing yapmak mümkündür!

3. E-posta Listenizi Oluşturun ve Segmentlere Ayırın

Listenizi oluşturmak için yeni bir liste oluşturabilir ve buna ek olarak var olan eski müşterilerinizi de ayrıca listeleyebilirsiniz.

Mevcut Olan E-mail Listesi

 • Mevcut e-posta Listeniz: mevcut kişi listeniz kesinlikle çok işinize yarayacak. Sadık bir müşteri portföyünüz var ise çok iyi olacaktır. Burada daha önce mail ile iletişim kurduğunuz kişileri csv biçiminde dışarı aktarabilirsiniz.
 • CRM: kullandığınız entegre bir CRM pazarlama programı var ise, burada zaten bir mail listeniz vardır! Yada müşterilerinizin, potansiyel müşterilerinizin iletişim bilgileri vardır. Buradan mail listesini dışarı aktarabilirsiniz.

Sıfırdan Bir Kişi Listesi Oluşturma

Sıfırdan bir kişi veritabanı oluşturmak en iyisidir. Bunun için neler yapabilirsiniz işte cevabı!

 • Kaliteli İçeriklerle Organik Trafiğinizi Arttırın

Organik trafiği arttırmak bir yandan sadık bir ziyaretçi kitlesi yaratmak, kaliteli bir e-posta kişi listesi oluşturmak için en iyi yoldur. Buradaki sadık kitle e-postalarınızı ve bültenlerinizi incelemek isteyen kitledir aynı zamanda.

 • İlgi Çekici Kolay Abonelik

Aboneliği kolay şekilde arttırabilecek, ilgi çekici harekete geçirici abonelikler yaratın. Reklam ile tanıtılan içerikten gelen kitleyi özellikle satış ile ilgili hedef dönüşümlerinde arttırabilirsiniz.

 • Abone Olan Ziyaretçilerinize Promosyon Sunun

Abone olanlara özel %15 indirim gibi bir promosyon sunabilir ve mail listenizi arttırabilirsiniz.

4. Kampanya ve E-posta Oluşturun

Dikkat Çekici ve Gerçekçi Bir Konu Başlığı Bulun

Kampanya e-posta pazarlamasını oluşturmanın ilk adımı bir konu başlığı bulmak. Konu başlığı dikkat çekici ve gerçek bir bilgi olmalı. Örneğin:

”Bir kerelik %10 promosyon kodunuzu alın!”

”Satışlarınızı 3 adımda arttırın”

Mail Gönderen Adı Kişisel Olmalı

Kişiye özel gönderen adı ile mail atmanız müşterileriniz açısından çok olumlu olacaktır.

Görsellerle Güçlendirin

Mail marketing nasıl yapılır cevabında mail gövdesinin asıl kısmını kesinlikle  görsellerle güçlendirmelisiniz! Görsel promosyon kodunu yada mail içeriği ile alakalı kaliteli bir görsel olmalı.

Paragraftaki Bilgiler Özet ve Net Olmalı

Anlatmak istediğiniz bilgileri özet ve net bir şekilde ifade etmelisiniz.

CTA Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Potansiyel müşterileriniz mailinizi gördüğünde harekete geçmeliler! Bunun için de CTA yani harekete geçirici ifadeler kullanmalısınız fakat çok aşırıya kaçılmamalıdır.

Okunabilir, Temiz bir Mail

En özet haliyle mailiniz okunabilir ve hoş görünmeli. Maili okuyan ve gerçekten ilgilenen kişi sayısı az olabilir, gelenlerin de mailden anlamaları ve faydalanmaları da önemlidir.

Tamamlayıcı Alt Bilgiler

Tamamlayıcı alt bilgiler yani e-postanızın en alt kısmında, kişilerin size ulaşabileceği iletişim bilgileri, sosyal medya hesaplarınız ve tabi ki isterlerse, abonelikten çıkabilmeleri için bir link de bulunmalıdır!

5. Mail Bültenine Abone Olanlara Otomatik Yanıtlar

Otomatik yanıtlayıcı, e-postaların gönderilmesini otomatikleştiren bir programdır. E-postalar belirli eylemlerle tetiklenebilir veya düzenli olarak yayınlanmak üzere zamanlanabilir. Hoşgeldiniz, teşekkürler gibi mailler, aboneler için bilgilendirici olabilmektedir.

Bir e-posta aboneliğine kaydolduğunuzda, çevrimiçi ürün satın aldığınızda, müşteri hizmetlerinden yararlandığınızda veya bir e-kitap indirdiğinizde büyük olasılıkla otomatik yanıtlayıcı aracılığıyla e-posta alacaksınız.

6. E-mail Marketing İzlemeyi Etkinleştirin

Evet, herşey tamamlandığında geriye en önemli adımlardan, izleme kalıyor. İzlemeyi etkinleştirmeniz maillerinizi takip etmeniz için çok önemlidir. Performans analizini izleme ve elde etme, e-posta kampanyalarını ve pazarlama varlıklarını, hangi segmentlerle neyin işe yaradığına göre nasıl optimize ettiğinizdir.

Performans analizini izleme ve elde etme, e-posta kampanyalarını ve pazarlama varlıklarını, hangi segmentlerle neyin işe yaradığına göre nasıl optimize ettiğinizdir.

 • Tıklanma oranları
 • Abonelikten çıkma oranları
 • Tıklama açma oranları

gibi veriler çok önemlidir.

7. Adım: Gönderin

Artık kampanyanız ve tüm detayları hazır. E-mail marketing yaparak izleyebilir, trafiğinizi arttırabilir ve satışlarınıza katkı sağlayabilirsiniz.


Danışmanlık Almak İster misiniz? Bize buradan ulaşabilirsiniz.